Interpretare analize - ajutor

Investigatii

Postata de iulian.dr cu 12 ani in urma.

Buna seara,am mare nevoie de ajutor in interpretarea unor analize la sange care au iesit crescute si ma nelinistesc.Cu stima.

Glicemie - 123 mg/dl .........interv referinta 10-105mg/dl
Colesterol seric total - 294 mg/dl..........referinta120-240mg/dl
HDL - 41 mg/dl...................referinta 40-60mg/dl
LDL - 226 mg/dl...............referinta 0-150mg/dl
Trigliceride serice - 131 mg/dl..............referinta 0-200mg/dl
TGO - 39 U/L...............referinta 0-37 U/L
TGP - 53 U/L..............referinta 0-40 U/L

Raspunsuri (2)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna seara,

intradevar glicemia este crescuta, dar acest lucru nu inseamna neaparat ca aveti diabet (este posibil sa fi mancat inainte de efectuarea analizelor, si de aici sa apara glicemia crescuta). in plus mai trebuie facuta o analiza numita TTGO (test al tolerantei la glucoza), pentru a vedea in ce situatie va incadrati: glicemie a jeune modificata, toleranta alterata la glucoza sau diabet, si in functie de acestea se va stabili daca este nevoie doar de moficarea dietei sau de tratament.
colesterolul seric si LDL colesterol sunt usor marite, dar cred ca o modificare a dietei va aduce aceste valori la normal, si la fel si transaminazele (TGO, TGP) sunt usor marite, cu aceeasi mentiune. printe analize sunt si markerii virali hepatici? daca da, care au fost rezultatele?
totusi, pe viitor, atitudinea corecta ar fi ca in cazul oricarui simptom, oricarei afectiuni, sa va prezentati la medic si acesta sa va recomande analizele, sa vi le interpreteze si in functie de rezultat sa va prescrie un tratament adecvat. va spun acest lucru deoarece exista multe simptome trecute cu vederea, sau pentru care nu stiti ce analize sa cereti, sau ulterior sa nu stiti sa le interpretati, si oricum un tratament corect trebuie sa fie ghidat de un medic.

va urez o seara buna

iulian.dr

acum 12 ani

Va multumesc mult pentru raspuns ,analizele au fost facute la recomandarea medicului pentru o edificare a starii generale si pana la urmatoarea programare am intrat putin in panica datorita valorilor in afara limitelor normale.Cu stima