Interpretare analiză coprocultură?

Investigatii

Postata de Roxana cu 3 saptamani in urma.

Băiețel de 2 ani și 4 luni, rezultate coprocultură:

Absent Salmonella spp.
Absent Shigella spp.
(Cultură aerobă, bulion Selenit, agar DCLS, Hektoen)

Vă mulțumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

Rezultatele coproculturii dumneavoastra indica faptul ca la baietelul dumneavoastra nu a fost depistata prezenta bacteriilor Salmonella spp. si Shigella spp., ceea ce este un lucru bun. Aceste bacterii sunt cauze frecvente ale infectiilor gastrointestinale. Prin urmare, rezultatele sugereaza ca baietelul dumneavoastra nu sufera de o infectie gastrointestinala cauzata de aceste bacterii.

Daca exista in continuare simptome precum diaree, dureri abdominale, febra ar trebui sa va adresati medicului pediatru pentru a verifica daca exista alta cauza a simptomelor. De asemenea, alte investigatii precum o analiza a urinei sau teste de sange pot ajuta la identificarea altor posibile infectii.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/pediatrie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Cresterea-si-dezvoltarea-copiilor/simptome-la-copii-semnificatii-posibile_9922
sfatulmedicului.ro/Parazitoze/bolile-parazitare-cauze-simptome-tratament_16600