Infiltratie PRP in genunchi?

Investigatii

Postata de Ion Dumitru cu 6 luni in urma.

Buna ziua! In urma unei vizite recente la un medic reumatolog mi-au fost recomandate infiltratiile cu PRP in genunchi. Medicul mi-a explicat intreaga procedura, dar as vrea sa stiu daca ati mai efectuat acest tip de infiltratie si daca ati avut un raspuns pozitiv la tratament. Mentionez ca mi s-a recomandat o infiltratie pe luna, timp de 3 luni, pentru un rezultat satisfacator cu Matrix PRP. M-ar ajuta mult feedback-ul pentru luarea deciziei corecte. Multumesc.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua!

Infiltratiile cu PRP (plasma bogata in trombocite) sunt o optiune de tratament folosita pentru diverse afectiuni ale genunchiului, precum osteoartrita sau leziunile de menisc. PRP este obtinut prin recoltarea unei mici cantitati de sange de la pacient, care apoi este centrifugat pentru a separa plasma de componentele celulelor sanguine. Plasma bogata in trombocite contine factori de crestere si proteine care pot ajuta la vindecarea tesuturilor si reducerea inflamatiei.

Efectele tratamentului cu PRP pot varia de la pacient la pacient. Unele studii sugereaza ca poate fi benefic in reducerea durerii si ameliorarea functiei articulatiei genunchiului. Cu toate acestea, exista si studii care nu au gasit diferente semnificative intre infiltratiile cu PRP si cele cu solutii saline placebo.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ortopedie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Artrita-reumatoida/laserul-si-poliartrita-reumatoida_7595