Inerpretare

Investigatii

Postata de quiz cu 14 ani in urma.

mi-a iesit la analize leucocite 9,70 puteti sa-mi interpretati?

Raspunsuri (3)

Adrienne

acum 14 ani

Te incadrezi in limitele normale [ 4-10 ].

madana

acum 14 ani

daca am 12.4 leucocite, e motiv de ingrijorare? cica e ciudat ca nu fac febra. cam ce ar trebui sa fac?

Adrienne

acum 14 ani

Leucocitele sunt de mai multe tipuri : neutrofile, limfocite, monocite , bazofile , si enzinofile. Rolul lor este de a apara organismul de infectii,sau de aparare imunologica. Pe buletinul de analiza, la rezultatele de la Hemoleucograma completa ,ultimele cinci se refera la valorile obtinute la aceste tipuri de leucocite. Poate ca, medicul care a recomandat aceste analize,isi poate da seama ,dupa aceste rezultate unde ar fi problema. Fiecare tip de leucocite crescute are mai multe cauze. Cea mai frecventa cauza de crestere a tuturor leucocitelor este infectia apoi inflamatia. Multa sanatate !