Herpes

Investigatii Herpes iris

Postata de Marian83117484 cu 15 ani in urma.

Buna,
M-ar interesa ce analize se fac in caz de herpes(test de sange?) si cum se trateaza, cu injectii sau ce atceva ca sa nu mai recidiveze?
Multumesc!

Raspunsuri (4)

mariana141135892

acum 15 ani

Unde aveti acest herpes, pe fata, la nivelul buzelor sau nasului sau genital?

Nora5

acum 15 ani

Buna
Exista doua tipuri de virus herpetic: HSV I si HSV II. HSV I este asociat in principal cu infectii oculare si orale dar daca i se da ocazia, poate foarte usor sa infecteze si zona genitala prin sex oral.Pentru confirmarea unei infectii active este nevoie de depistarea anticorpilor de tip IGM.
Testul Western Blot ajuta la diferentierea anticorpilor pt a vedea daca organismul este infectat.

Iti recomanda sa folosesti acyclovir, pastile si unguent, opreste multiplicarea virusului, rarind astfel recidiva herpesului, mai poti folosi Herpes stop, Aviclor sau Zovirax.

Pentru formele usoare poti folosi remedii naturiste: unguent cu propolis, calmeaza durerea si mancarimea, unguent sau ulei cu extract de catina, anuleaza raspandirea virusului.

Am inteles ca exista un vaccin pt imunitate care ajuta la prevenirea herpesului, cel impotriva herpesului am inteles ca are multe reactii adverse si nu prea este recomandat

Sper sa-ti fie de ajutor
Numai bine

adi3134498

acum 15 ani

Buna! Iti recomand sa folosesti un produs care te ajuta la eliminarea herpesului si a cicatricelor. Este vorba despre soflaser. Eu il folosesc de multa vreme si este foarte bun. Il gasesti aici: http://www.tehnica-medicala.ro/products.php?product=Softlaser-SL30
Comanda o poti face online si produsul iti va fi adus acasa, in maxim 2 zile, nu conteaza din ce zona provii.
Merita incercat, da rezultate! Succes!!!

oo

acum 10 ani

anticorpi de tip IGM. arata doar ca virusul a trecut pe acolo si atat, nu spune cand , poate fi si acum 10 ani oricum odata contactat nu mai scapi, n-ai nevoie de aceasta analiza pentru ca tu il vezi il sti.