Hematologie

Investigatii Toxicitate aluminiu

Postata de robirobi cu 9 ani in urma.

trombocite 114 va rog sa-mi spuneti daca valoare este normala si unde trebuie sa merg?

Raspunsuri (3)

luminita270

acum 9 ani

Valoare normala 150000-300000mm/cubi,o treime din trombocite fiind depozitate in splina.Aceasta valoare usor scazuta poate fi intalnita in anemii(deficit vit.B12,infectii,mononucleoza).Aceasta afectiune determina petesii pe piele,sangerari nazale prelungite,sangerari gingivale.Consultati un medic hematolog.

robirobi

acum 9 ani

Buna,ma numesc Ramona.
Multumesc ca mi-ai raspuns ,de mult tot fac si refac analize de sange si mereu aceiasi problema valoarea trombocitelor scazuta,sa stii ca am si sangerari gingivale menstruatia abundenta care nu se mai termina cate odata am mers la diferiti medici dar nici ei nu-si explica
Nu numai trombocitele prezinta o problema un nr.. scazut si de leucocite si o toxicitate foarte mare habar n-am de unde

luminita270

acum 9 ani

Toxicitate? Evalueaza mediul in care traiesti,vei rade,dar până si oalele de gatit din aluminiu sunt periculoase.Trebuie gasita cauza,probabil de-aici si problemele pe care le ai.In privinta ciclului menstrual abundent,te sfatuiesc sa mergi la un medic endocrinolog,pentru evaluare si eventual sa faci si un consult ginecologic(posibil ovare polichistice).Incearca,daca nu esti alergica,administrare fiole TOTHEMA,care contin fier acompaniate de vitamina C(pentru fixarea fierului).