heliobacter pylori

Investigatii

Postata de ANDREEA28 cu 15 ani in urma.

in afara endoscopiei ,mai exista alte analize pentru a depista heliobacterul pylori?

Raspunsuri (5)

Andrada11116732

acum 15 ani

Da, analize de sange. Cred ca se fac la orice laborator.

ANDREEA28

acum 15 ani

multumesc !

adrian260116777

acum 15 ani

da, este o simpla analiza din sange luata la orice laborator

Numai bine va doresc

acum 9 ani

Buna ziua,
In urma cu aprox 1 luna si jumatate am terminat tratamentul impotriva helicobacterului si am scapat de el.
Am urmat tratamentul recomandat de dr cu antibiotice, mai exact 7 zile cu Amoxacilina si Kp***ax, din 12 in 12 ore, 2 pastile de Amoxacilina si una de Kap***ax dimineata si aceleasi cantitati seara, iar Controloc dimineata si seara cate o pastila. Controloc am continuat sa iau pana la 30 de zile insa dupa 7 zile am luat cate 1 pastila pe zi.
La cei care nu trece din prima se incearca tratamente / scheme cu alte antibiotice si se mareste perioada tratamentului, de la 7 la 10 zile.
Si ca o recomandare, cand duceti proba din scaun dupa tratament, sa o duceti la 2 laboratoare pentru a fi siguri.
Va doresc numai bine si sa scapati de helicobacter cat mai repede.
Sanatate!

Daniel F

acum 9 ani

Foarte important este sa schimbati periuta de dinti la saptamana pe perioada tratamentului! Eu asa zic! Degeaba faci tratamente alopate si naturiste cu gramada, daca tu te reinfectezi imediat! Bacteria asta sta si in gura! Sa aveti fiecare vesela voastra! Se fierbe! Si eu nu stiu ce sa mai fac sa scap de bacteria asta nenorocita! Nu se mananca lactate, soia si gluten!!! De asemenea nu se consuma zahar, cafea, alcool! Totul este zero, din cate am inteles, daca nu se respecta regimul! Sunt multe produse care contin gluten(paine)!!! Bacteria se ascunde in pungi de gluten in intestine sau in stomac si reapare ulterior. Se inchide ca intr-un saculet!!! Dar mai intai sapa in peretii stomacului!!!
Asteapta sase luni si apoi vei vedea daca ai scapat!!!