glucoza mare

Investigatii

Postata de frx cu 10 ani in urma.

La ultimul set de analize efectuat am avut nivelul glucozei situat la 141mg/dL in condtiile unui unterval normal cuprins intre 70-115 mg/dL.
Mentionez de asemenea rezultatul la Fibrinogen de 361,6 in condtiile unui unterval normal cuprins intre 180-350 mg/dL.
O alta valoare depasita este la VSH cu rezultat 32 /mm/h in condtiile unui unterval normal cuprins intre 2-30/mm/h
Ce trebuie sa fac pentru a reduce acesti parametri, doar folosindu-ma de alimentatie.
Mentionez ca am 60 de ani si sunt de sex feminin.
Multumesc

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Probabil aveti o intoleranta inadecvata la glucoza ( sau prediabet). Pentru aceasta este recomandat sa tineti un regim echilibrat, mai sarac in dulciuri, glucide ( paine), grasimi si sa repetati glicemia la 3-6 luni.
Fibrinogenul si VSH cresc in inflamatii, infectii, etc. Cresterile nu sunt foarte mari ceea ce inseamna ca nu trebuie sa va produca griji.