GLUCOZA mare

Investigatii

Postata de luceafarul100 cu 12 ani in urma.

La ultimul set de analize efectuat am avut nivelul glucozei situat la 156 mg/dL in condtiile unui unterval normal cuprins intre 74-106 mg/dL.
Ce trebuie sa fac pentru a reduce acest nivel, doar folosindu-ma de alimentatie.
Mentionez ca am 35 de ani si sunt de sex masculin.
Multumesc

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

probele de sange au fost recoltate dimineata, pe nemancate? cu cel putin 8 ore de pauza alimentara , inaintea recoltarii. in aceste conditii ar fi bine de repetat glicemia (glucoza serica). rezultatele trebuie comunicate medicului curant. daca glicemia este peste 126mg/dl, medicul de familie va indruma catre un cabinet de diabet si boli de nutritie, ce va poate indica regimul alimentar.
Ar fi bine sa evitati toate produsele ce contin zahar, sa utilizati zaharina pentru indulcirea ceaiului sau a cafelei (chiar daca este zaharina, un indulcitor artificial, nu consumati in exces),s a consumati cat mai multe legume si fructe crude; medicul nutritionist va explica raportul de glucide , proteine, si lipide .

luceafarul100

acum 12 ani

Probele de sange au fost recoltate dimineata,insa nu cu min.8 ore pauza alimentara.Am sa merg maine sa mai repet aceasta analiza, deoarece nu am avut pana acum nici un fel de problema cu glicemia.
Eventual va rog sa imi spuneti daca este indicat sa fac si o "hemoglobina glicozilata".
Multumesc pentru promptitudine.