Glicemie /glucoza serica este de 140.65

Investigatii

Postata de Alexandru Pop cu 2 luni in urma.

Am 54 ani,la analizele recente glicemia este de 140, întrebarea este dacă trebuie să merg la medic, este glicemia prea mare ? Trebuie să repet analizele dinou?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

In general, un nivel al glicemiei de 140 mg/dL nu este nici normal, dar nici periculos de ridicat. Totusi, ar trebui sa discutati acest rezultat cu medicul de familie sau cu un medic specialist diabetolog, mai ales daca aveti alte simptome sau factori de risc ai diabetului zaharat.

Posibil sa fie nevoie sa repetati analiza in alt context (de exemplu, o glicemie de 140 mg/dL dupa masa poate fi considerata normala, in timp ce o glicemie de 140 mg/dL in stare de repaus poate indica o problema).

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/diabet

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Analize-de-laborator/analize-biochimice-analiza-zaharului-din-sange-glicemia-si-din-urina-gli_1276
sfatulmedicului.ro/Alimentatia-sanatoasa/indicele-glicemic-si-importanta-lui-asupra-sanatatii_5476
https://sfatulmedicului.ro/Diete/dieta-cu-indice-glicemic-scazut_8473
sfatulmedicului.ro/Diabetul-Zaharat/simptome-si-cauze-ale-glicemiei-scazute_16818

Pentru o interpretare a rezultatului dvs. puteti accesa sectiunea Interpretare analize: https://sfatulmedicului.ro/index.php?module=AnalizePrezentare&action=interpretor_single&id_analiza=62

Va dorim multa sanatate!