gastroesofagita de reflux

Investigatii

Postata de mihai363115105 cu 15 ani in urma.

cu mai mult timp in urma am fost diagnosticat cu aceasta boala
din pacate nu mi a trecut
as vrea sa refac tratamentul dar nu mai stiu ce a fost
ce imi recomandati?
mi ar putea cineva recomanda si ceva naturist?
si cam ce regim alimentar ar ?trebui sa am
trebuie corelat regimul alimentar cu regimul de viata?

Raspunsuri (1)

morwena

acum 15 ani

Pentru esofagita de reflux, unul din cele mai importante lucruri ar fi sa nu te intinzi la orizontala imediat dupa ce ai mancat, sa stai cel putin o jumatate de ora macar la 45 de grade. Evita prajelile, zaharul, dulciurile concentrate- dulceata, gem, miere, ciocolata, bauturi gazoase- inclusive cola, cafea, piper, boia de ardei, iute, rantasuri. Consumat cu prudenta fructe si legume crude – nefierte- ca si fasole, linte sau naut, , smantana, unt, carne de porc grasa, untura. Tratamentul nu va recomand sa-l faceti din auzite ci sa vi-l prescrie un medic. Poate ar fi nevoie o analiza pentru helicobacte pylori sau o endoscopie digestiva superioara. Neaparat sa tineti permanent sau cel putin cat de mult puteti regimul alimentar.