Ganglioni umflati

Investigatii

Postata de DobrinGeorge cu 10 ani in urma.

Am un ganglion umflat submandibular, medicul ORL m-a gasit cu polipi, amigdalita si sinuzita. In cat timp se va lasa acest ganglion cat o minge de ping-pong? Este foarte mobil, foarte moale dar este umflat. Mi s-a spus ca mi-au fost afectati rinichii si inima din cauza puroiului din sfera ORL, dovada si durerile in piept dar si cele lombare. Este posibil asa ceva? Va multumesc

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Este posibil in cadrul reumatismului articular acut declansat de infectia cu streptococ de grup B. Ganglionii vor reveni la normal treptat, pe masura ce infectia se vindeca.