Ganglion umflat + dureri

Investigatii

Postata de DobrinGeorge cu 10 ani in urma.

In urma unor dureri toracice am facut analize de sange care au iesit bune in ciuda limfocitelor care au iesit putin cam mari dovada ca am o infectie in organism .. Am fost trimis la un examen de coprocultura unde s-a dovedit ca aveam scaunul curat, nici urma de parazit.. Am facut si o radiografie toracica care mi-a aratat doi plamani perfect sanatosi fara pic de punct pe ei, negri stralucitori. Acum am alte belele, am descoperit un ganglion submandibular langa marul lui Adam umflat, mobil si daca il zgandaresc ma deranjeaza si ma doare nu tare dar ma deranjeaza.. M-au durut si cei axilari parca aveam febra musculara.. De cateva zile bune am o durere de spate lombara pe care o tratez fara niciun rezultat pana acum cu diclofenac am inceput sa iau si ipubrofen.. Ce sa fie toate aceastea? Nu mai spun ca imi simt si abdomenul umflat cateodata, parca sunt gravid.

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Simptomele descrise nu sunt specifice unei anumite afectiuni si nu au legatura intre ele.
Este recomandat sa efectuati un consult ORL pentru excluderea unei infectii din aceasta sfera care ar putea explica marirea ganglionului ( alaturi de un set de analize: hemoleucograma, VSH, CRP). De asemenea, este recomandat sa consulttati medicul internist pentru evaluarea durerilor de spate si a senzatiei de balonare ( ecografie abdominala, radiografie de coloana lombara).

Florin

acum 9 ani

Salut,

Pana la urma ce s-a intamplat? Care a fost cauza? am exact aceleasi simptome ca tine.

multumesc,