Fosfataza Alcalinica

Investigatii

Postata de Elena991510 cu 15 ani in urma.

Ce este aceasta analiza?? ce valori normale trebuie sa aiba? iar daca valorile sunt mai mici, ce indica???

va multumesc

Raspunsuri (2)

Petrescu13110880

acum 15 ani

spune,dece te intereseaza si cu de nu sti,am opservat ca foarte multe indicati dai.Ai tu probleme cu asta,atunci absolut nu e bine,ori cine ar avea,mai vorbim

Dorina6899908

acum 15 ani

Fosfataza alcalina este o enzima ce se afla in sange.Ea are rolul de a desface substantele alimentare brute....grasimi,proteine,zaharuri....in substante mai simple,pe care organismul le foloseste mai usor, pentru a produce energie.Bolile care produc mai des modificari ale fosfatazei alcaline sunt : bolile de ficat,de inima,de pancreas,de oase,de rinichi,de prostata,etc. Valorile se exprima in unitati Bodanski-UB,unitati King-UK,unitati internationale-UI.Valorile normale sunt: 1,5-5 UB,sau 3-13 UK,sau 13-45 UI.Aceste valori scazute indica afectiuni ale vezicii biliare,ficatului sau pancreasului.Cresc valorile in boli ale oaselor.