formatiune nedureroasa pe scalp la7-8 cm de la bazagatului

Investigatii

Postata de mihaela1392 cu 12 ani in urma.

buna ziua!
am si eu o intrebare: sotul meu are pe scalp undeva la o inaltime de 7-8 cm de la baza gatului o formatiune tare nedureroasa de marimea unui bob de mazare, imi amintesc ca era mai mica acum cativa ani si refuza un consult. nu prezinta nici un fel de tulburari neurologice vizibile. ma puteti ajuta cu un sfat?
va multumesc!

Raspunsuri (4)

Iuli

acum 12 ani

Este normala la baza craniului, asa am si eu si o parte din oameni. Nu strica un control daca spuneti ca s-a marit dar cred ca este o impresie.

mihaela1392

acum 12 ani

nu e chiar la baza craniului, e mai sus si de asta ma ingrijoreaza.
multumesc!

Iuli

acum 12 ani

Baza craniului este acolo unde incepe ceafa, la vreo 5 cm mai sus de linia parului. Ceafa nu incepe la linia parului si mult mai sus. Probabil sotul dvs nu are capul tesit, ci normal, rotunjit in spate.

Mihaela22120678

acum 12 ani

din descrierea dvs nu se intelege unde e situata formatiunea; nu confundati baza craniului cu baza gatului; pe scalp inseamna pe cap, dar la 7 cm de baza gatului ar veni undeva in partea superioara a gatului...
in fine, daca intredevar e pe scalp, adica intre piele si osul craniului si nu creste in dimensiuni nu aveti de ce sa va ingrijorati, osul protejeaza foarte bine creierul care e situat in interior (sub os), daca asta era teama...