Formațiuni la splina?

Investigatii

Postata de Utilizator11710411213 cu o luna in urma.

Buna ziua. Am făcut zilele trecute o ecografie abdomen total. Dra mi a cerut sa fac un CT deoarece a găsit ceva anormal la splina, as dori va rog să mă ajutați cu interpretarea sa căci nu știu cât mai rezist până ajung sa fac CT, vreau să știu dacă am motive de îngrijorare sau nu ținând cont că ambii părinți mi au murit de cancer.
"Splina: dimensiuni =108/37 MM, contur regulat, ecostructura neomogenă prin prezenta unor imagini cu aspect pseudonodular hiperecogene, neomogene, infracentimetrice cu un maxim de 8 MM."
Va rog frumos sa îmi oferiți un răspuns, Dra nu a vrut să îmi ofere prea multe detalii decât că nu sunt pietre.
Mulțumesc anticipat.

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Rezultatul ecografiei indica faptul ca splina dumneavoastra prezinta niste formatiuni de mici dimensiuni, descrise ca imagini pseudonodulare hiperecogene, neomogene. Aceasta inseamna ca, la ecografie, aceste formatiuni reflecta undele sonore mai mult decat tesutul normal din jur, de unde si aspectul lor mai "luminos" pe ecranul ecografului. "Neomogen" indica faptul ca aceste noduli nu au o structura uniforma. Este greu de spus fara investigatii suplimentare despre ce este vorba exact. Pot fi chisturi sau noduli inflamatori, dar, in unele cazuri, pot fi si tumori. Faptul ca medicul dumneavoastra v-a recomandat un CT (tomografie computerizata) ar putea sugera ca este preocupat de posibilitatea unei tumori, dar acest lucru nu trebuie sa fie obligatoriu motiv de ingrijorare in acest stadiu.

Recomand sa nu amanati examenul CT.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/radiologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Apendicita-si-alte-cauze-de-abdomen-acut/splina-localizare-si-patologii_955
sfatulmedicului.ro/Imagistica-si-endoscopia/investigatii-precise-rmn-si-ct-diferente-cand-si-de-ce-se-faci_19089

Utilizator11710411213

acum o luna

Va mulțumesc frumos de raspuns. Am reușit să îmi fac o programare pentru mâine la CT, sper că va ieși bine. Da, din moment ce ambii părinți mi au murit de cancer, cred că de accea a vrut Dra mea sa fie mai prevăzătoare și să fac mai multe investigații. Va doresc o zi buna și sănătate.