febra la copii

Investigatii

Postata de Camarad cu 13 ani in urma.

Bunä ziua.Am o fetitä näscutä la 7 luni prin cezarianä.In afara de raceli si constipatii nu a suferit de nici o boala.Acum a facut o Amigdalitä acutä si a facut febrä 39,7 ac***a corpul foarte fierbinte pe cand manutele si labele piciorutelor ii erau foarte reci cu unghiile albastre.Asa sa reactioneze fetita la temperatura mare?Feita este in varsta de 4,7 ani.Medicii spun ca asa ar fi reactia ei la febra mare.As dori ,va rog si parerea dumneavoastra.Mii de multumiri.

Raspunsuri (1)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Bună ziua ,
Este o reacţie normală ! În marea majoritate a cazurilor febra foarte ridicată ( în cazul unei răceli ) este precedată de frsoane si de extremităti (mâini , picioare ) reci deteminate de vasoconstrictia de la acest nivel .Se practică initial, masajul acestor zone , iar pe măsură ce febra creste se înfăsoară cu cârpe îmbibate în apă stătută în care se adaugă putin alcool medicinal
Sănătate Dr. Emil Otesteanu