Exprimarea rezultatelor si valori normale ale analizelor medicale

Investigatii

Postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma.

mi-au iesit transaminazele 45 este ceva de speriat in buletin arata ca limita normala multumesc

Raspunsuri (12)

jeni stefania

acum 15 ani

Sunt doua tipuri de transaminaze. Care dintre cele doua a iesit peste limita superioara?

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Mi-au iesit cateva analize modificate vreau sa stiu care este cauza. volum mediu trombocitar 4.57 fl, HD
L colesterol 40.07mg/dl, trigliceride serice 155mg/dl, iar la urocultura sub 1000 germeni/ml.Va multumesc.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

imi puteti spune si mie concret care este valoarea minima a calciului?

mi-a iesit la analize 8,2 si vreau sa stiu daca este normal ac***a in vedere faptul ca ma simt foarte slabita

multumesc

comentarii utilizatori

acum 15 ani

azi am aflat ca am TGP=394 iar TGO=169,sunt cam speriata de ce banuiesc ca am,ce ma sfatuiti?

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Buna ziua, am 49 de ani siva rog sa-mi spuneti daca in urma rezultatelor am cumva leucemie .
va transmit rezultatele analizelor;
CRP 05;Fibrinogen 483;colesterol 204;leucocite 12,77 ; largimea distributiei trombocitare 18,6 ; neutrofil nesegmentat 10 ; neutrofil neseg. 1,27; neutrofil segmentat 29, limfocite 6,89. Va multumesc mult

melinda9135676

acum 15 ani

Cassys tranzaminazele tale pot spune ca sunt foarte crescute,dar nu intra in panica e bine totusi ca TGP nu e mai mare ca cealalta,dar iti propun sa consulti imediat un doctor,

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Am o fetita de 2 ani si a fost dignosticata cu epilepsie. Un doctor mi-a dat sa fac o analiza care se cheama "sculer". Nu stiu daca am scris corect sau daca am inteles corect. Va rog sa ma ajutati nu am gasit nicaieri nimic despre acest lucru.
va multumesc anticipat

comentarii utilizatori

acum 15 ani

buna am varsta de 25 ani 187 65 kg:(( si recent miam facut niste teste si mia iesit glicemia 109.00mg/dl--------probleme???pls raspuns urgent is disperat

comentarii utilizatori

acum 14 ani

care sunt cauzele valorilor crescute ale hemoglobinei?

claudia279142913

acum 14 ani

val minima a ca 8.5 deci nu este nimic grav ,poti introduce in dieta alimente gen yaurt,lapte ,branza si un suplimemt de ca si sa refaci dupa un timp.

claudia279142913

acum 14 ani

cauzele hem crescute pot fi hemsideroza,hemocromatoza(acumulare de fe in diverse org)

claudia279142913

acum 14 ani

glicemie val norm. 60-120mg/dl deci esti ok n-ai de ce sa-ti faci probleme.