examinarea ct a toracelui?

Investigatii

Postata de Cristian cu 9 luni in urma.

Ce inseamna mic proces de condensare pulmonara , bine delimitat , cu bronhogramaerica partial indusă, iodofil , situat la nivel lingular inferior LSS si nodul polmonar izodens nativ, aparent hipocaptant cu diametre de 7, 5 /5,4mm locaizat in LM

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 9 luni

Buna ziua,

Examinarea CT a toracelui este o procedura imagistica care utilizeaza razele X pentru a obtine imagini detaliate ale structurilor toracice, inclusiv a plamanilor, bronhiilor, vaselor de sange si a tesutului pulmonar.

In ceea ce priveste descrierea specifica a rezultatelor CT mentionate:

- "Mic proces de condensare pulmonara" se refera la o regiune restransa a plamanului in care tesutul pulmonar este mai dens decat normalul, sugestiva de inflamatie sau infectie localizata.

- "Bine delimitat" indica faptul ca acest proces se limiteaza la o zona specifica si este clar delimitat de tesutul normal adiacent.

- "Bronhogramaerica partial indusa" se refera la prezenta unor imagini detaliate a bronhiilor in interiorul zonei de condensare, sugestiva de obstructie sau inflamatie.

- "Iodofil" semnifica faptul ca se administreaza un agent de contrast pe baza de iod in timpul CT, pentru a evidentia anumite structuri sau anomalii.

- "Situat la nivel lingular inferior LSS" indica faptul ca procesul de condensare se afla in zona inferioara a lobului lingular al plamanului stang.

- "Nodul pulmonar izodens nativ, aparent hipocaptant cu diametre de 7,5/5,4 mm" se refera la descoperirea unui mic nod in tesutul pulmonar, cu densitate similara cu tesutul normal. "Izodens" inseamna ca nodulul are o densitate similara cu tesutul sanatos din jurul sau. Dimensiunile nodulului sunt de 7,5 mm in lungime si 5,4 mm in latime.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/pneumologie
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Cancer/nodulul-pulmonar-solitar_5350

Cristian

acum 9 luni

Mulțumesc frumos pt raspuns! De asemeni pe raportul imagistic mai apar următoarele : pahipleurita apicala bilaterala si modificari de fibroza pleuro -pulmonara dispuse sub forma de benzi localizate dorso -bazal bilateral .

Mentionez ca am fost operată in 2017 de T col uterin.