examen urologic

Investigatii

Postata de ilicaf cu 9 ani in urma.

Dupa un antrenament mai intens la sala, a doua zi am observant ca testicolul stang e putin mai lasat ca cel drept si parca simteam acest lucru si o stare de disconfort, nu am dureri sau urinary cu sange sau alte simtome.
Testiolele nu erau egale nici inainte dar acum mi se pare ca cel din stanga e lasat mai mult in jos...
Ieri am fost la sala din nou si am facut intens, nu am simtit nimic deosebit...
Credeti ca se impune un examen Urologic? Ce ar putea fi ?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

Situatia descrisa este destul de comuna si nu reprezinta neaparat un motiv de ingrijorare. De obicei, este normal ca un testicol sa fie putin mai lasat decat celalalt. Acest lucru ajuta la prevenirea loviturilor sau a strangulerii testicolelor atunci cand te misti sau cand stai jos. Cu toate acestea, daca observi o schimbare subita sau semnificativa in pozitia sau dimensiunea unuia sau ambelor testicole, ar trebui sa consulti un medic.

Este posibil ca disconfortul sa fie dat de efortul fizic sau de o usoara leziune.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/urologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-masculine/tulburari-ale-sistemului-reproducator-la-barbat-afectiuni-testiculare_626
https://sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-masculine/epididimita-inflamatia-testiculelor_17266
https://sfatulmedicului.ro/Afectiunile-prostatei/cand-devine-durerea-testiculara-o-urgenta-medicalai_16024