Examen CT in timpul menstruatiei?

Investigatii

Postata de Monica cu 2 luni in urma.

Buna ziua! Urmeaza sa fac un examen CT dar sunt in timpul menstruatiei. Are vreo influenta?
Am si ovare polichistice

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua!

In general, menstruatia nu ar trebui sa influenteze rezultatele unui examen CT, insa daca examinarea vizeaza zonele pelvine sau abdominale, s-ar putea ca medicul sa decida amanarea examinarii pentru mai mult confort personal, mai ales daca aveti o menstruatie dureroasa sau abundenta. Intrucat aveti ovare polichistice, ar fi bine sa discutati aceste detalii cu medicul dumneavoastra inainte de examen.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Imagistica-si-endoscopia/metode-imagistice_1294