epilepsie

Investigatii

Postata de cu 15 ani in urma.

vreau sa stiu si eu daca se transmite epilepsia de mama la fica .pt ca mama are epilepsie de cand era copil.si cum pot sa aflu daca am si eu epilepsie.

Raspunsuri (3)

carmen658

acum 15 ani

Buna Nicoleta,
Din cate stiu eu epilepsia nu este transmisibila.
Simptomele epilepsiei sun:
Convulsiile sunt singurul simpotom vizibil al epilepsiei. O convulsie este o schimbare in senzatii indusa de o scurta si brusca dereglare electrica la nivelul creierului. Exista mai multe tipuri de convulsii.

acum 15 ani

Buna Nicoleta,

Epilepsia nu este catalogata ca fiind o boala ereditara; studiile demonstreaza totusi ca doar 15% dintre formele de epilepsie sunt ereditare, restul fiind determinate de diferiti factori.

Totusi, in cazul unui parinte care sufera de aceasta afectiune, copilul este mai predispus catre aceasta boala, decat in cazul unui copil provenit din parinti perfect sanatosi.

Cum poti afla daca suferi de aceasta boala?
In primul rand ar trebui sa ai simptomele caracteristice bolii; daca mama ta are epilepsie, nu inseamna ca ai si tu, decat daca apar niste indicii.
Diagnosticul se pune pe baza unui examen clinic prin care se inregistreaza activitatile cerebrale (deoarece epilepsia este o afectiune neurologica).

Multa sanatate!

morwena

acum 15 ani

Pentru a stii sigur daca ai sau nu epilepsie trebuie sa faci o serie de investigatii (toate sunt la fel de importante): rmn, electroencefalograma si analize de sange.