encefalograma....?

Investigatii

Postata de mihrebeca09 cu 11 ani in urma.

daca fac o encefalograma, pot afla daca sufar de spasmofilie? sau cui credeti ca as putea sa ma adresez sa aflu daca sufar sau nu de spasmofilie? va multumesc din suflet.

Raspunsuri (3)

Dr. Constantin Rusu

acum 11 ani

Ati putea incepe cu un consult endocrinologic.

victoras

acum 11 ani

Ai ceva simptome gen:amorteli in degete si buze,spasme ,crampe musculare,rigidizarea degetelor de la maini?Daca raspunsul este afirmativ,da,ai spasmofilie.Analiza de Ca si Magneziu.Daca sunt sub normal ia Magnerot.Am avut si eu niste episoade de genul celor descrise mai sus si nu s-au rez. decit cu Magnerot asta chiar daca am folosit si alte suplimente cu magneziu.

mihrebeca09

acum 11 ani

nu este vorba de mine, sora mea a avut o criza acum vreo 8 luni, si am fost la cativa neurologi in urma carora a primit un tratament pe baza de topiramat, ceva epileptic, dar ea nu are epilepsie, a facut toate analizele posibile si nu are epilepsie, si ma gandeam la boala asta, si ca ea sa nu cumva sa ia un tratament gresit :), nu-si poate stapani emotiile, plange mult, nu are un somn linistit, e mai mereu obosita si somnoroasa, de asta intrebam :) oricum, am facut o programare la un psihiatru si sper sa ii dea macar ceva sfaturi daca nu un tratament :) multumesc frumos.