EEG, IRM

Investigatii

Postata de cristinamusat cu 12 ani in urma.

Buna ziua,

Intrebarea pe care vreau sa v-o pun este pentru bunica mea. Zilele trecute am gasit-o cazuta pe jos si am fost la spital. Acolo ne-au spus ca are probleme cu inima si ca nu i se iriga creierul cum trebuie. Pe scrisoarea ei medicala scrie ca ii trebuie un consult cardiologic, un EEG, un Doppler carotidian si un IRM cervical. Cum nimeni din familia noastra nu este medic, va dati seama ca denumirile astea sunt cel putin vagi petru noi. Insa am sunat la o clinica si ne-au spus ca EEG-ul si IRM-ul se fac la neurologie, iar Doppler-ul la cardiologie. Costurile sunt uriase, ajung la 1200 lei. EU vreau sa va intreb urmatoarele: trebuie sa mergem la un cardiolog si dansul ni le face cumva pe toate 3? Sau trebuie sa mergem si la un neurolog? Cum putem face sa beneficiam de reduceri pentru pensionari? Aceste analize sunt decontate de casa de asigurari? Va rugam, avem nevoie de indrumari. Va multumesc!

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

scrisoarea medicala trebuie comunicata medicului de familie ce va indruma catre specialitatea recomandata pentru efectuarea investigatiilor. tot medicul de familie va poate acorda bilet de trimitere pentru investigatiile cerute.