echografii

Investigatii

Postata de teonia cu 12 ani in urma.

Care sunt cele mai bune echografe pt echo mamar, tiroidian, transvaginal;.Eu am vazut ca exista variante 3D, 4D, doppler color.

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ecografia (ultrasonografia ) ofera imagini bidimensionale (ecografia clasica), tridimensionale (3D-cele trei dimensiuni :lungime, inaltime, latime, ale spatiului, respectiv ale corpului), 4D (insumarea celor trei dimensiuni ale spatiului: lungime, înălţime, latime ,cu o a patra dimensiune - timpul). Ecografia doppler color ofera infomatii despre fluxul sanguin (miscarea sangelui) si o completeaza pe cea clasica , pentru un diagnostic mai clar.