dureri

Investigatii

Postata de Simona122 cu 13 ani in urma.

buna ziua. de dimineata m-am trezit cu dureri serioase la degetul mare de la piciorul drept. nu m-am lovit, nu mi-am luxat degetul, nu am facut rasuciri bruste, nu m-a intepat nici o insecta sau altceva. pana in momentul de fata, volumul degetului s-a dublat. nu are o culoare anormala, ci doare destul de rau. durerea radiaza de-a lungul labei piciorului. stie cineva de ce mi se intampla toate astea?

Raspunsuri (3)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

O durere spontana,cu excluderea tuturor factorilor favorizanti posibili , cu a aparut tot asa trebuie sa dispara.( o intepatura de insecta ,chiar in somn ar fi posibila fara sa fie initial perceputa). Pune-ti o comprese cu alcool medicinal,sau un unguent cu diclofenac
Mai sunt dureri ale articulatiilor mici pe baza de tulburari metabolice. Deci observati evolutia si daca nu cedeaza medicul de familie va trebui sa va trimi la laborator pentru o hemoleucograma, VSH , Aslo si eventuaal Acidul uric in sange.

Dr. Georgescu Cristian

acum 13 ani

buna seara,

din ce descrieti, daca ziceti ca nu v-ati lovit, ca nu ati facut vreun efort mai intens, ca nu v-a intepat nici o insecta, ar putea fi vorba despre o tendinita, care este o inflamatie in sau in jurul tendonului de la acel nivel.
totusi, fara o examinare atenta a piciorului de catre un medic, un diagnostic clar nu poate fi pus.
ar fi de recomandat o vizita la un medic ortoped, pentru a elimina probabilitatea unei alte afectiuni mai grave. pana la aceasta vizita la medic, repausul acelui picior este foarte important, la fel ca si administrarea de antiinflamatorii (ibuprofen) si antialgice.
fara o examinare de catre un medic, nu poate fi pus un diagnostic clar ci se pot face doar presupuneri.

va urez o seara buna

Simona122

acum 13 ani

Buna ziua, va multumesc frumos pentru raspuns. Repausul m-a ajutat mult.Astazi ma va vedea un medic,prin programare, pentru ca inflamatia s-a redus putin, dar durerile au ramas, iar degetul in cauza are o culoare putin violeta. Va doresc numai bine!