dureri ale membrelor superioare

Investigatii Polimialgie reumatica

Postata de mia26 cu 12 ani in urma.

buna ziua,am o rugaminte, sa ma lamureasca cineva in privinta durerilor la membrele superioare.mama mea are aceste dureri ,deabea mai ridica sau misca bratele,are dureri de la cot in sus.ce inseamna lucrul acesta.AST.RASPUNS.VA MULTUMESC

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

in primul rand necesita un examen clinic pentru a evalua mobilitatea la nivelul umerilor, coatelor, mainilor , existenta unor tulburari senzitive (exprimate prin amorteli, furnicaturi), aprecierea fortei musculare. poate fi indrumata catre un medic reumatolog. poate fi vorba despre o afectare periarticulara a umerilor (tendinita mansonului de rotatori cu umat dureros, blocat), o polimialgie reumatica.

mia26

acum 12 ani

va multumesc frumos de raspuns!