Două formațiuni hipodense nativ și hipodense arterial și venos la nivelul segmentul 8(8/9 mm?

Investigatii

Postata de Utilizator11716366171 cu 4 luni in urma.

Ce înseamnă?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Formatiunile hipodense pe o imagine CT sau RMN indica zone cu densitate redusa in comparatie cu tesuturile inconjuratoare. Daca acestea sunt mentionate ca hipodense nativ, arterial si venos, este posibil sa se refere la faptul ca aceste formatiuni apar hipodense (mai intunecate) atat in ​​absenta contrastului (nativ), cat si in fazele arteriale si venoase dupa administrarea contrastului.

Formatiunile hipodense pot include o gama larga de posibile conditii de la chisturi sau abcese pana la tumori. Pot fi si consecinte ale unor leziuni sau boli infectioase.

Dimensiunile specificate (8/9 mm) sunt mici, dar importanta clinica a acestora depinde de natura exacta a formatiunilor.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Cancer/distinctia-intre-tumorile-maligne-si-benigne_12685