Depistare parazit

Investigatii

Postata de ahile cu 14 ani in urma.

Sunt deja cativa ani de cand ma deranjeaza periodic o mancarime anala. Mi-am facut curaj si am zis sa scap de ea; examenul proctologic a confirmat ca nu e de natura hemoroidala, hemoleucograma arata o eozinofilie, iar 2 examene coproparazitologice plus o amprenta anala au iesit toate negativ. Ce analize mai pot face sa depistez aceasta pacoste? Multumesc.

Raspunsuri (2)

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Trebuie sa faceti serologie pentru Toxocara trebuie repetate examenlel coproparazitologice - 3 probe la 3 zile distanta.

nanaiulia

acum 14 ani

si eu am avut mancarimi la varsta de 12 ani si cand ma dus la spital sa constatatca am coree un fel de reumatism la cap din cauza ca statusem foarte mult in frig si am avut in picioare cizme de cauciuc.am facut penicilina 3 saptamani si dupa aia 5 ani moldaminla interval de o luna acum sunt bine