Degwtul mic de la mana stanga amortit?

Investigatii

Postata de Utilizator11727685583 cu 4 ore in urma.

Bună ziua, de vreo 2 luni m am reapucat de sala, și de cateva zile simt furnicaturi în degetul mic de la mana stanga, ce ar putea fi și ce as putea lua? Menționez ca nu ma doare

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 ore

Buna ziua,

Amortirea degetului mic de la mana stanga ar putea fi cauzata de o serie de probleme, inclusiv o pozitie necorespunzatoare in timpul exercitiilor fizice, leziuni ale nervilor sau tensiune sporita asupra mainii sau incheieturii.

De asemenea, aceasta ar putea fi un simptom al sindromului de tunel carpian, o afectiune care poate sa apara odata cu activitati repetitive sau la persoanele care petrec mult timp la calculator, in care nervul median este comprimat la nivelul incheieturii mainii.

In termeni de tratament, este posibil sa aveti nevoie de fizioterapie, exercitii de intindere sau chiar medicatie pentru a reduce inflamatia si a imbunatati circulatia. Este de asemenea important sa va odihniti mainile si sa evitati activitati care ar putea agrava simptomele.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-nervilor-periferici/amortirea-degetelor-si-afectiunile-asociate_20527