De ce am talpa și degetele amorțite complet ?

Investigatii

Postata de Utilizator11715798584 cu o luna in urma.

Buna ziua
Mă numesc Vali am vârsta de 49 ani cam 1.80 înălțime și 80 kg fumător.
De curând mi-am facturat glezna dubla fractura și mi sa pus 2 tije cu 5 șuruburi una și 7 cealaltă plus un șurub lung care trece prin amândouă oase. Am trei săptămâni de la operatie și încă nu îmi simt talpa și greu degetele de fapt am o amorțeală foarte mare. Degetele le pot mișca. Foarte des îmi dă că niște șocuri electrice urmate de o durere scurta. Medicul încă nu cunoaște motivul. Mă puteți ajuta cu o părere? Mulțumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Simptomele pe care le descrieti, cum ar fi amorteala si socurile electrice, pot fi cauzate de mai multi factori. Unul dintre acestia ar putea fi compresia sau deteriorarea nervilor din picior ca urmare a fracturii si a interventiei chirurgicale. Un alt motiv ar putea fi circulatia insuficienta sau un cheag de sange care afecteaza fluxul de sange catre degete si talpa.

Este posibil ca anestezicul folosit in timpul interventiei chirurgicale sa fi generat aceste probleme. De asemenea, si fumatul poate contribui la disconfortul dvs., intrucat poate provoca circulatie p***a si poate impiedica vindecarea corecta a tesuturilor.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia:
www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-nervilor-periferici/amortirea-degetelor-si-afectiunile-asociate_20527m.sfatulmedicului.ro/Vitamine-si-minerale/degenerescenta-combinata-subacuta_19704