daca purtam haine prea stramte putem face boli de circulatie a sangelui?

Investigatii

Postata de Rusu Paul cu o luna in urma.

daca purtam haine prea stramte putem face boli de circulatie a sangelui? bolile de circulatie a sangelui trec de la sine?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Purtarea hainelor prea stramte poate afecta circulatia sangelui. Cand hainele sunt prea stramte, acestea pot limita fluxul de sange catre anumite parti ale corpului, ceea ce poate duce la aparitia unor probleme de sanatate, inclusiv bolile de circulatie.

Simptomele circulatiei slabe includ amorteala, furnicaturi, durere si, in cazuri severe, poate duce la aparitia varicelor sau chiar trombozei venoase. Bolile de circulatie ale sangelui nu trec de la sine si necesita tratament medical.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/medicina-generala

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/ce-boli-pot-cauza-purtarea-hainelor-prea-stramtei_16548
sfatulmedicului.ro/Boli-ale-sangelui/sangele-si-bolile-de-sange_7739
sfatulmedicului.ro/Boli-ale-inimii-si-vaselor/cum-putem-imbunatati-circulatia-sanguinai_8131