Cum pot trata pe loc intepatura de albina?

Investigatii

Postata de Simona122 cu 13 ani in urma.

Nu sunt alergica, dar intepaturile de albine pot fi dureroase. Cred ca exista si tratament alternativ homeopat, dar nu mai stiu cum se numeste. Vreau sa aflu cum ma pot trata singura, daca in caz extrem, ambulanta nu poate sa ajunga unde ma aflu . Multumesc.

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Tratament de urgenta in conditii locale domiciliare : 1 . Indepartarea acului albinei de la locul intepaturii
2 . Comprese cu apa rece sau gheata pe locul intepaturii( tumefiat si hiperemiat) si schimbarea acesteia cat mai des.
3 . O tableta de antialergic( la cei predispusi la alergii )
4 . O tableta de ibuprofen ( antiinflamator si antialgic )
In anumite situatii aplicarea unui unguent cu antibiotic,contra desvoltarii unei posibile infectii locale.

Luminiţa

acum 8 ani

Bună ziua,pe fetiţa mea de 10 anișori a mușcat_o o albină și după comprese reci,de azi s_a invineţit locul puţin.Este de ingrijorat?
Cu stimă,Luminiţa.