Cum pot scăpa de o problemă ?

Investigatii

Postata de Utilizator11712775269 cu 3 luni in urma.

Când vorbesc cu o altă persoană, eman din respirație un aer care îi mănâncă pe ceilalți nasul ! Nu știu de unde provine chestia asta dar este stânjenitor . Vă rog să mă ajutați cu un sfat

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Pentru a scapa de aceasta problema, exista mai multe solutii pe care le puteti incerca. In primul rand, trebuie sa acordati o atentie deosebita igienei orale. Periati dintii de doua ori pe zi, folositi ata dentara regulat si apelati la apa de gura pentru a va asigura ca gura dvs. este cat mai curata. De asemenea, anumite alimente pot cauza respiratie urat mirositoare, asa ca incercati sa manancati cat mai sanatos, evitand alimentele cu miros puternic.

Daca aceste masuri nu ajuta, este posibil sa aveti o problema de sanatate care cauzeaza acest simptom. Poate fi vorba de o infectie in gura, de probleme la nivelul stomacului sau de alte afectiuni. In acest caz, cel mai bine este sa consultati un medic pentru a va ajuta sa identificati cauza exacta a problemei si sa gasiti cea mai buna metoda de tratament.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/respiratia-urat-mirositoare-poate-ascunde-boli-grave-afla-totul-despre-h_15729
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/halena-sau-halitoza_10521
sfatulmedicului.ro/Caria-dentara/trucuri-pentru-a-scapa-de-halena_14685