Cum pot scăpa de acest disconfort?

Investigatii

Postata de Eryka cu 4 luni in urma.

De 4 luni mi se zbate ochiul stâng și mușchi din mina dreapta are cineva vriun sfat mulțumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Iata cateva recomandari generale care va pot ajuta:

1. Consultati un medic: Cea mai buna optiune este sa consultati un medic specialist, cum ar fi un oftalmolog sau un neurolog. Medicul va evalua comprehensiv simptomele si poate stabili cauza exacta a acestor discomforturi.

2. Relaxati-va: Stresul si oboseala pot contribui la aparitia acestor simptome. Incearcati sa adoptati tehnici de relaxare, cum ar fi meditatia, respiratia profunda sau yoga. Asigurati-va ca dormiti suficient si aveti o alimentatie echilibrata.

3. Hidratati-va: Asigurati-va ca beti suficienta apa in timpul zilei, deoarece deshidratarea poate agrava spasmele sau tremurul muschilor.

4. Evitati stimulantii: Anumite substante precum cafeina, alcoolul sau tutunul pot agrava simptomele. Incearcati sa reduceti sau sa evitati consumul acestora si observati daca simptomele se amelioreaza.

5. Reduceti expunerea la ecrane: Daca petreceti mult timp in fata unui computer sau a unui telefon mobil, asigurati-va ca luati pauze regulate pentru a evita oboseala ochilor si spasmele musculare.

6. Aplicati comprese reci pe ochi in fiecare zi timp de cateva minute. Aceasta poate ajuta la relaxarea ochilor si poate ameliora spasmele.

In concluzie, este important sa consultati un medic pentru a primi un diagnostic precis si un plan de tratament adecvat in cazul simptomelor tale.

Va recomandam sa va programati la un medic oftalmolog: https://www.clickmed.ro/medic/oftalmologie

Articol recomandat:
sfatulmedicului.ro/Sanatatea-ochilor/informatii-esentiale-despre-problemele-frecvente-ale-ochilor_12263