cum deosebesti durerile?

Investigatii

Postata de Amrita cu 11 ani in urma.

Buna ziua. Acum cateva zile in timp ce conduceam, m-am simtit putin ametita. Am crezut ca poate imi scade glicemia si am mancat o bombonica. La cateva minute, imi era afectata vederea periferica pe partea dreapta. Am incercat sa il sun pe sotul meu dar nu imi puteam coordona degetele. Simteam ca le misc dar nu le vedeam. Nu puteam sa pronunt anumite cuvinte, iar tot ce auzeam, aveam impresia ca este in alta limba. Vedeam selectiv, drumul dar fara masinile de pe drum. Am ajuns acasa, am luat un nurofen pentru ca ma durea si capul si am adormit. M-am trezit cu niste dureri cumplite de cap care mi-au trecut in 2 zile. Momentan mi-am revenit dar tot am momente cand imi este greu sa formulez o fraza. Eu sunt diagnosticata cu edem hipofizar dar momentan doctorii mei sunt in concediu. Eu la ce doctor ar trebui sa merg, neurolog sau endocrinolog? Multumesc

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Va recomand initial sa consultati medicul endocrinolog; de cele mai multe ori tratamentul diferitelor afectiuni ( cum este si cazul dumneavoastra) necesita consultatii interdisciplinare in care colaborarea medicilor din specialitati diferite (endocrinologie+ neurologie) este importanta.

Amrita

acum 11 ani

Multumesc pt raspuns.