CRP POZITIV +

Investigatii

Postata de cu 15 ani in urma.

In urma analizelor medicale la imunohematologie mi-a iesit CRP POZITIV(+), spuneti-mi, va rog, ce inseamna asta si cum pot trata. Restul analizelor la sange sunt bune. Va multumesc anticipat

Raspunsuri (2)

alin58

acum 15 ani

Poate insemna mai multe, ca de exemplu:
- poliartrita reumatoida;
- reumatismul articular acut;
- artrite seronegative (sindromul Reiter);
- vasculite;
- boli inflamatorii intestinale: boala Crohn, rectocolita ulcerativa;
- afectiuni inflamatorii cronice;
- infarctul miocardic acut;
- ischemia sau infarctul altor organe;
- rejetul transplantului renal sau de maduva osoasa;
- tumori maligne;
- dupa interventii chirurgicale;
- arsuri;
- traumatisme;
- infectii bacteriene, virale, parazitare sau fungice, cu diverse localizari.
Mergi la medic cu rezultatul CRP. Trebuie sa faci mai multe investigatii.

acum 15 ani

Va multumesc! M-ati pus pe ganduri. Oare ce poate sa fie? Ca nu pare a ma durea ceva si nici nu-mi aduc aminte sa fi avut vreun traumatism (arsuri, interventii chirurgicale. La inima la EKG a iesit totul in regula, un posibil infarct miocardic s-ar fi vazut?
Cum se continua investigatiile in acest caz, pt. ca vad ca vizeaza multe segmente ale corpului?