Concediu medical la externare?

Investigatii

Postata de Utilizator11701452607 cu 5 luni in urma.

Pe perioada internarii in spital primesc concediu medical impreuna cu externarea. Acest document de concediu medical trebuie stampilat si de catre medicul de familie?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Conform legislatiei din Romania, incepand cu data externarii din spital si pana la repunerea in totalitate a capacitatii de munca, pacientul poate beneficia de concediu medical. Pentru a obtine concediul medical dupa externare, este necesar sa obtineti avizul medicului de familie sau al medicului specialist.

Documentul de concediu medical trebuie intocmit si completat de catre medicul curant, care trebuie sa confirme necesitatea concediului medical si durata acestuia. In consecinta, documentul trebuie in mod obisnuit stampilat si semnat de catre medicul de familie sau medicul specialist care va monitorizeaza starea de sanatate.

In orice caz, este recomandat sa discutati cu medicul dumneavoastra care va urmareste cazul, pentru a primi informatii exacte cu privire la procedurile specifice in situatia dumneavoastra si pentru a completa corect documentele necesare obtinerii concediului medical.