Colonoscopie

Investigatii

Postata de 67ileana cu 12 ani in urma.

Buna ziua!
Fiul meu are acum 23ani.In copilarie,din pacate,am fost nevoita sa-l las destul de mult timp singur!Odata,pe la 3-4ani,a spart un termometru si a baut mercurul.Cand am venit,am vazut si l-am dus la urgente la Grigore Alexandrescu.I-au facut o radiografie,se vedea mercurul in stomac si mi-au spus ca-l va elimina!La varsta de 5ani i-am operat la Budimex un polip rectal,pt ca avea sangerari la scaune.De atunci nu au mai fost nici pana in prezent sangerari,iar anul trecut avea o dispepsie deranjanta si helicobacter pylori.Am facut tratamentul antibiotic,l-am convins sa renunte definitiv la bauturile carbogazoase, junk food si grasimi,am facut si anul trecut si in aceasta vara o cura cu Colon help,dar eu totusi ma tem ca poate fi expus cancerului de colon sau de alt fel!Este adevarat?Ar fi bine sa-i fac o colonoscopie?Sau poate doar una cu computerul tomograf,pt ca este neinvaziva?Ce ar trebui sa fac?
Ileana

Raspunsuri (1)

monica

acum 11 ani

fiul meu are 2ani si 10 luni si a facut scaun cu sange,am fost la pediatru si mi-a spus ca poate e un polip rectal,ce pot face