Colonoscopie - rezultat?

Investigatii

Postata de Alexandra cu 4 luni in urma.

Buna ziua,
In urma unei colonoscopii pe care am facut-o s-a sesizat "desen venos accentuat pe toata lungimea colonului". "In rest mucoasa colonica de aspect normal". As dori sa stiu daca aceste vene accentuate pot cauza inflamatie a colonului sau o sensibilitate la anumite alimente iritante. De asemenea, ati putea sa imi spuneti daca sunt varice? Va multumesc mult!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Desenul venos accentuat in colon poate fi un semn al unei cresteri a presiunii venoase in abdomen, dar si al unor inflamatii ale mucoasei intestinale. De asemenea, acest lucru este adesea vazut la pacientii cu ciroza hepatica, insa nu doar in cazul lor. Nu este foarte clar deocamdata daca vasele de sange accentuate din colon pot cauza inflamatie sau sensibilitate la anumite alimente iritante - de obicei acestea sunt rezultatul, nu cauza inflamatiei. Atrage atenția ca aceste vene mari observate la colon nu sunt varice de tipul celor de la nivelul picioarelor.

Totusi, este bine sa discuti aceasta problema cu medicul tau. Acesta poate decide daca este necesara efectuarea unor investigatii suplimentare pentru a vedea daca este o problema de sanatate serioasa la baza sau nu.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Imagistica-si-endoscopia/ce-trebuie-sa-stim-despre-colonoscopie_5064