colonoscopia

Investigatii

Postata de ANDREEA28 cu 15 ani in urma.

A facut cineva colonoscopie ? E dureroasa ? Perioada de pregatire dureaza mult ? In ce consta aceasta pregatire?

Raspunsuri (2)

IULIANA-ANA

acum 15 ani

Buna Reli
Colonoscopia consta in exploatarea detaliata a intestinului gros cu un aparat in forma de tub flexibil.
Exploatarea dureaza in medie 20 de minute si in timpul acesteia se pot preleva si biopsii daca exista leziuni.
In 80% dintre cazuri procedura nu este dureroasa ci implica un grad de disconfort, in cazul durerii se aplica de catre medic un medicament impotriva durerii.
Pegatirea presupune o perioada de post alimentar.
Mai multe informatii puteti gasi la adresa http://www.procto-clinic.ro/colonoscopie.php
Multa sanatate

Dorina6899908

acum 15 ani

Pregatirea dureaza de seara pana a doua zi, cand esti programata .Se beau 4 litri de apa in care a fost dizolvat un praf care curata colonul.Se consuma doar ceaiuri, apa, sucuri si supe strecurate. Cu o ora inainte se ia un xanax pentru o mica anestezie. Nu este chiar atat de dureroasa, depinde de fiecare, cat de mult suporta durerea. Dupa mine, cea mai mare durere o pot compara cu o crampa puternica atunci cand sunt probleme de diaree. Durerea este produsa de aerul introdus in colon.