colon iritabil ?

Investigatii

Postata de riany cu 10 ani in urma.

Colonul se vede la computer tomograf ? Ce analize sau ce investigatii trebuiesc facute pentru depistarea unei afectiuni a colonului. multumesc.

Raspunsuri (2)

Adrienne

acum 10 ani

Colonoscopia este investigatia cea mai indicata ,pentru examinarea completa a colonului.

Dr. Petre Muresan

acum 10 ani

Colonoscopia . Este tehnica cea mai potrivita de examinare a colonului deoarece prin aceasta metoda se pot obtine fragmente de mucoasa . Acestea vor fi apoi examinate microscopic.
De asemenea, daca e nevoie , se pot exciza polipii prin utilizarea unei anse diatermice .
dr Petre Muresan
medic primar Medicina generala-Medicina de familie
atestate in Homeopatie si Ultrasonografie generala
studii aprofundate de Medicina estetica homeopata ,
Reflexoterapie , Termografie si Angiotermografie dinamica ( DATG )