colesterol bun, trigliceride crescute

Investigatii

Postata de artimizia1 cu 13 ani in urma.

Acum o luna am facut niste analize unde aveam colesterol seric mare si trigliceride crescute, am facut un tratament cu Lipanthyl si am tinut regim fara grasimi iar acum am colesterol bun dar trigliceridele au crescut de la 216 la 329 E posibil ?Sau nalizele sunt gresite?

Raspunsuri (3)

Adrienne

acum 13 ani

Trigliceridele depind, in mare masura, de metabolismul zaharului. In cazul unui nivel ridicat al trigliceridelor, este necesar sa se determine daca nu cumva este indus de obezitate,diabet,insuficienta renala,hipotiroidie, unele medicamente, etc.Cand exista un nivel normal al colesterolului total, poate fi totusi un risc crescut pentru bolile cardio- vasculare, in cazul in care ,nivelul LDL este ridicat, iar cel al HDL este scazut. Ai putea totusi sa repeti analizele la un alt laborator, se pot intampla si erori.

nelu

acum 13 ani

acelasi lucru cand consum alcool creste trigliceridele si scade colester

bibi

acum 11 ani

atentie cu lipantilul,se pot scadea valorile atata timp cat iei medicamentul cu substanta activa insa cind nu il mai iei e posibil sa creasca din nou valorile.