Citire rezultate analize medicale?

Investigatii

Postata de IuliAn cu 3 luni in urma.

Bună ziua! Este vorba de rezultatele medicale ale unei femei de 57 de ani, înălțime: 1,67 m, greutate: 88 kg. Voi atașa rezultatele care au ieșit peste limită, dacă puteți vă rog să citiți aceste rezultate! Restul rezultatelor se încadrează în limite(dacă ași fi putut, aș fi atașat poze cu rezultatele complete..) Mulțumesc!

GLICEMIE: Rezultat: \UM: 135 mg\dL⬆️ Valori biologice referință: 70-115 mg/dL
AST – TGO: Rezultat:

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Rezultatele prezentate nu sunt tocmai bune, insa pentru a intelege mai exact ce se intampla, ar fi util sa analizam si restul rezultatelor.

Insa, pe baza a ceea ce ne-ati prezentat, putem discuta putin despre rezultatele GLICEMIE si AST-TGO:

1. GLICEMIE: Nivelul de glicemie la valoarea de 135 mg/dL indica un nivel de zahar in sange mai mare decat ar trebui. Valorile normale se situeaza intre 70 si 115 mg/dL. Nivelurile ridicate de zahar in sange pot fi o indicatie a diabetului sau a altor conditii medicale.

2. AST-TGO: Nu ati precizat valoarea acestuia, dar este un test de sange care masoara nivelul unei enzime numita alanin aminotransferaza. Nivelele marite ale acestei enzime pot sugera existenta unei afectiuni hepatice sau musculare.

Fara valorile AST-TGO si fara restul rezultatelor analizelor, este dificil de oferit o interpretare mai exacta.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/endocrinologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/interpretor-analize

IuliAn

acum 3 luni

1)GLICEMIE: Rezultat: \\UM: 135 mg\\dL Valori biologice referință: 70-115 mg/dL 2)AST – TGO: Rezultat

IuliAn

acum 3 luni

AST .TGO rez: 33UI/I Valori biologice de referință: 32 UI/l 3)ALT – TGP: Rezultat / UM: 54 UI/I Valori biologice de referință: