cervicita cronica

Investigatii

Postata de ioana1177 cu 13 ani in urma.

Am fost diagnosticata cu cervicita cronica(am o rana pe col de cativa ani) si mi s-a recomandat conizatia.Rezultatele analizelor sunt:ex.papanicolau-frotiu limitat de paucelularitate,NILM-negativ pt leziuni intraepitelale sau malignitate asociat cu endocervicale reactive, ex.bacteriologic-celule epiteliale,prezente PMN,rari cocobacili gram-,prezenti bacili gram+,trichomonas,candida,gonococ-absent. Va rog sa-mi spuneti ce analize ar trebui sa mai fac(hpv,colposcopie) si daca este absolut necesara conizatia? Si ce indica rezultatele de mai sus? Va multumesc anticipat.

Raspunsuri (2)

gabriela

acum 13 ani

Te rog, te implor chiar, nu mai sta pe ganduri! Mergi repede la medic si fa conizatie sau cauterizeaza rana de pe col. Este deosebit de periculoasa-duce la cancer de col uterin in majoritatea cazurilor.
Spun din proprie experienta. Am avut ani la rand(cam 17 ani) aceasta rana pe col, care netratata a dus la cancer de col uterin. Am facut iradieri si operatie in care mi-au fost extirpate organele genitale, am intrat in menopauza chirurgicala(deci nu mai pot avea copii) si multe alte efecte secundare ale iradierilor si ale menopauzei.
Succes.

miha

acum 13 ani

eu am o rana mica pe care am tinut_o sub control cu colpotrofin(trofic epitelial) si poligimax (antibacterian)