Ce tratament medical ați luat sau un sfat de la u specialist în urma rezultatuli?

Investigatii

Postata de Utilizator21726487815 cu 3 zile in urma.

Concluzii:
IRM coloana cervicala:
Protruzii discale posterioare C4-C5 si C5-C6.
Stenoza foraminala dreapta C6-C7 prin osteofite si protruzie discala; contact radicular C7 dreapta.
Fara mielopatii cervicale.
IRM coloana lombara:
Hernie discala posterioara paramediana dreapta L5-S1 ce comprima radacina nervoasa S1 dreapta
la nivelul recesului epidural

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 zile

Buna ziua,

In functie de rezultatele prezentate, o posibila optiune de tratament poate include antiinflamatoare pentru reducerea umflaturii si durere. Pot fi recomandate si exercitii fizice, terapie fizica sau manip**are chiropractica. In cazurile grave, pot fi necesare medicamente mai puternice, cum ar fi medicamentele pentru durere, relaxante musculare sau chiar interventii chirurgicale.

Un sfat important ar fi acela de a mentine un stil de viata sanatos- alimentatie echilibrata si exercitiu fizic regulat- precum si de a evita activitatile care presupun ridicarea de greutati sau orice alte activitati ce pot suprasolicita coloana vertebrala.

Cu toate acestea, este esential sa te consulți cu un specialist, care iti va oferi un plan de tratament adaptat nevoilor tale.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Hernia-de-disc-si-lombosciatica/hernia-de-disc-cauze-simptome-tratament_4557