ce se intampla daca nu tratam bolile de circulatie ale sangelui?

Investigatii

Postata de Rusu Paul cu 4 saptamani in urma.

ce se intampla daca nu tratam bolile de circulatie ale sangelui?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 saptamani

Buna ziua,

Daca nu tratam bolile de circulatie ale sangelui, pot aparea diverse complicatii grave. In primul rand, daca circulatia sanguina nu este eficienta, organele corpului nu vor primi suficient oxigen si substante nutritive, ceea ce poate conduce la disfunctii ale acestora.

De asemenea, in cazul unor boli de circulatie, exista riscul formarii de cheaguri de sange, care pot bloca circulatia la nivelul arterelor sau venelor. Aceasta poate duce la conditii medicale severe precum infarctul miocardic (la nivelul inimii) sau accidentul vascular cerebral (la nivelul creierului).

Daca boala de circulatie implica si hipertensiune arteriala, aceasta poate cauza probleme la nivelul inimii, rinichilor sau ochilor. Este esential deci sa tratam cat mai repede bolile de circulatie ale sangelui pentru a evita aceste complicatii.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/cardiologie sau https://www.clickmed.ro/medic/chirurgie-vasculara

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-ale-inimii-si-vaselor/cum-putem-imbunatati-circulatia-sanguinai_8131
sfatulmedicului.ro/Boli-ale-sangelui/sangele-si-bolile-de-sange_7739