Ce poate realiza angio CT cerebral si cervical sub tratament cu Euthyrox 100?

Investigatii

Postata de Raluca_Dinu cu 2 luni in urma.

Buna ziua,

Ca sa ma pot programa cat mai repede pentru un Angio CT cerebral si cervical trebuie sa stiu daca trebuie sa intrerup tratamentul cu Euthyrox 100 ( aditional iau Novothyral 2-3 pe saptamana). Se va folosi o substanta de contrast care contine iod. Problema este ca pot vorbi cu medicul curant abia in 2 saptamani, iar eu trebuie sa aflu repede. Am facut de curand analiza TSH T3 si T4, toate in limite normale sub tratament.
Ma puteti ajuta cu aceasta informatie? Trebuie intrerupt tratamentul inainte de CT? Cu cat timp? Multumesc frumos!
Raluca Dinu

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

In general, tratamentul cu Euthyrox nu trebuie intrerupt inainte de a face un Angio CT cerebral si cervical, chiar daca se va folosi o substanta de contrast care contine iod. Asta pentru ca Euthyrox, care contine levothyroxina - un hormon tiroidian sintetic, nu interactioneaza cu substantele pe baza de iod utilizate in contrast.

Cu toate acestea, este cel mai bine sa discutati cu radiologul sau cu medicul care va va face scanarea pentru a va asigura. Ei vor putea sa va ofere informatii specifice in functie de starea dvs. de sanatate generala si de orice alte medicamente pe care le luati.

Va recomandam sa nu faceti nicio modificare a tratamentului dvs. fara a vorbi mai intai cu un medic. Chiar daca este greu sa asteptati pentru a vorbi cu medicul dvs. curant, este posibil sa puteti vorbi cu un alt medic sau cu un farmacist despre preocuparile dvs.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/endocrinologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/clinici/spitalul-monza_3431/articole/examinarea-angio-ct-coronarian_785

Raluca_Dinu

acum 2 luni

Va multumesc frumos pentru raspuns!!