Ce mi-at recomanda?

Investigatii

Postata de 10centforever cu 12 ani in urma.

Buna ziua
Ce mi-at recomanda pentru intarirea oaselor ?
Pentru ca fac efort fizic si as avea nevoie.
Si pentru recuperarea energiei dupa un antrenament .
Va multumesc astept raspunsul dumneavoastra.

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Pentru întărirea oaselor ar trebui să:
1.Mâncati alimente bogate în calciu şi vitamina D.
2.Mâncaţi alimente ce conţin sulf
3.Evitaţi alimentele ce conţin fosfaţi, cum ar fi băuturile răcoritoare (fosforul face corpul sa elimine calciu).
4.Evitaţi produsele animale bogate în proteine (o dietă bogată în proteine duce la eliminarea calciului).
5.Reduceţi consumul de cofeină
6.Luaţi suplimente de calciu, magneziu şi vitamina D (numai după un consult medical)
7.Faceţi zilnic exercitii (este recomandată alergarea şi mersul pe jos)