ce inseamna

Investigatii

Postata de Claudia204106055 cu 15 ani in urma.

poate sa ma ajute cineva cu o interpretare rmn?Medicul meu este plecat pt o saptamana.Rezultatul este:rectitudinea de profil a coloanei cervicale,osteofite posterioare C3-C4-C5 cu bombarea ligamentului vertebral posterior si amprenta sacului dural.Canal rahidian si cordon medular fara modificari de aspect si semnal.Pot astea cauza dureri de cap si ameteli continue?imi amorteste mana dreapta si fata cateodata.

Raspunsuri (4)

Dorina6899908

acum 15 ani

Cred ca medicul o sa-ti puna diagnosticul de Spondiloza cervicala. Da! provoaca dureri de cap,ameteli si chiar amorteli ale fetei sau bratului, depinde ce nerv este afectat. Tratamentul este :fizioterapie si diferite geluri antiinflamatoare. Eu am rezolvat aceasta problema cam 90% cu tablete de REUMALIN, contin gheara deavolului,o planta buna pt. asa ceva. Apoi am mai folosit gel care se numeste chiar GHEARA DIAVOLUI. Am facut acest tratament,cate 3tbl.pe zi si masaj in fiecare seara ,cu gel pe portiunea dureroasa,timp de o luna. Acum sunt bine,doar la frig ma mai supara. Daca vrei poti incerca, multa sanatate! Si gimnastica de rotire a capului,de la stg. la dreapta si invers ,fata -spate si mai gasesti tu si alte miscari, de cate 10 ori fiecare, zilnic.

Florian Alex

acum 15 ani

Incearca sa soliciti si o consultati e medicala la medicul neurolog de pe site si ataseaza si rmn-ul sau interpretarea. Poate mai primesti si un alt sfat medical.

Claudia204106055

acum 15 ani

multumesc pentru raspunsuri

c adriana

acum 14 ani

am facut o radiografie fata+profil a coloanei vertebrale,iar pe buletinul de analize nu au scris altceva decat"rectitudinea coloanei vertebrale lombare"nu stiu ce inseamna asta,fiindca nici un doctor nu mi-a explicat daca e bine sau rau;zilele astea am programare la rmn,si vreau sa inteleg si eu acest termen de "rectitudine"